About Us


  Článek I.

  VÁŠ PACIENT MĚL KAMENY Z KALCIUMOXALÁTU

  Příčiny vzniku Za hlavní příčinu vzniku se považuje zvýšené vylučování chemických látek do moče, a to buď vápníku nebo solí kyseliny šťavelové.

  Vápník se do moče dostává v důsledku zvýšené resorpce ze střeva nebo snížené resorpce v ledvinách. Obsah vápníku v krmivu na to nemá vliv, jedná se o poruchu metabolismu vitamínu D a parathormonu. U kníračů byly opakovaně naměřeny vyšší hladiny vápníku v moči, pokud hladoví.

  Soli kyseliny šťavelové, oxaláty, se do moče dostávají v důsledku vrozených poruch jejich metabolismu, nebo ze střeva- při zkrmování stravy bohaté na šťavelany a stravy s nedostatkem vápníku. Vylučující se také při onemocnění střev, slinivky břišní a u obézních jedinců. Pozor, při užívání antibiotik dochází k vybití prospěšné střevní mikroflóry – laktobacilů, které se velmi významně podílejí na utilizaci šťavelanů.

  Mezi rizikové faktory při výskytu urolitiázy tedy patří především dysmikrobie střeva, průjmy, močové infekce, krmení nevyváženým žrádlem, obezita, hladovění a žíznění. Plemena predisponovaná jsou knírač, yorkshire, shi-tzu, pudl a bišonek.

  Diagnostika

  Pacient obvykle má potíže při močení  • Pes - čůrá dlouho, bolí ho to, dlouho stojí na místě, jsou v přidřepu. Někdy ovšem nečůrají vůbec a někdy moč samovolně vytéká. Je možno pozorvat tmavé zabarvení a jiný pach. Stavy jsou doprovázeny nechutenstvím, zvracením a horečkou. Celkově jsou pacienti bez nálady, kňučí nebo se třepou.

  • Kočka – chodí čůrat mimo záchodek, často před něj. Při čůrání se dlouho krčí, dlouho zůstávají na jednom místě. Hodně se olizují. Pozorujete změny chování a růžovou moč, někdy s kapkami krve.

  Zásady odběru moče

  Nejdůležitější je přinést ji čerstvou, maximálně 2 hodiny od odběru. Pokuste se odebrat moč přímo při čůrání- do kelímku, sáčku nebo skleničky. Je to mnohem více vypovídající, než odběr ze země. Nezapomeňte lékaři sdělit, jak jste moč odebrali.
  Při vyšetření moče nás zajímá její pH, přitomnost krve, bílkovin, glukosy apod. Dále vyšetřujeme močový sediment. Pod mikroskopem jsou viditelné krystaly, které vypadají jako čtvercové dopisní obálky. To jsou tzv. weddellity, kalcium oxaláty dihydráty. Také můžeme vidět činky, tedy kalciumoxalát monohydrát, whewelit. Na sonografickém vyšetření obvykle pozorujeme zánět sliznice močového měchýře a viditelné víření moče v močovém měchýři. Je – li přítomen i kámen, je vidět tzv. stín.To už vám lékař vysvětlí během vyšetření. Na rentgenologickém vyšetření jsou kalciumoxaláty dobře rozpoznatelné.

  Možnosti terapie

  Nejsou rozpustitelné, je nutno je chirurgicky vyjmout a věnovat pozornost prevenci.

  Prevence

  Po operaci je nutno absolvovat pravidelná vyšetření moče – 1x za měsíc, kdy se bude vyšetřovat sediment (krystaly)a hustota moči a fyziologické vlastnosti ( pH, přítomnost krve a bílkovin). Moč je nutno na vyšetření přinést co možná nejčerstvější.

  Jakmile se pejsek zotaví po operaci, je nutno vyšetřit krev z důvodu zjištění hladiny sodných, vápenných a fosfátových iontů, a případně vyloučit biochemické příčiny hyperkalciurie.

  Možnosti krmení je vícero, existuje několik komerčně vyráběných veterinárních diet, na kterých lze pejska udržovat každodenně. Problém bývá v jejich snížené chutnosti a drahé ceně, proto je zde uveden i seznam potravin, které příznivě ovlivňují pH moče a zdraví sliznice močového aparátu. Vyhněte se příjmu vitamínových doplňků, hlavně těch, které obsahují vitamín D. Zdrojem vitamínu D je i tučné syrové maso. Nesolte.

  clanek1 _______________________________________________________________________________________________________