About Us


  Článek II.

  VÁŠ PACIENT MĚL MOČOVÉ KAMENY ZE STRUVITU


  Struvit je sloučenina fosforečnanu hořečnatoamonného. Je to sloučenina vznikající v alkalickém pH, je dobře rozpustitelná.

  Příčiny vzniku

  1. Močové infekce
  • bakterie přítomné v moči během infekce močového aparátu produkují enzym ureázu, který rozkládá močovinu a uvolňuje tak amoniak. Amoniak poté podstoupí několik chemických reakcí a výsledkem je struvit.

  2. Krmivo s nadbytkem bílkovin
  • bílkoviny jsou v těle postupně degradovány na produkty, které tělo potřebuje a lépe využije. Při tomto procesu vznikají i odpadní látky. Pokud je bílkovin nadbytek, tělo si nedokáže poradit nejen se zvýšeným množstvím odpadních látek, ale i prospěšných produktů – močoviny. To vede ke změně pH v močovém ústrojí a vznikají struvity.

  3. Onemocnění ledvin

  4. Genetika

  • predisponovaná plemena – jezevčík, knírač, beagle, kokršpaněl, ohař, basenji, welškorgi , yorkshire

  Diagnostika

  Pacient obvykle má potíže při močení

  • Pes - čůrá dlouho, bolí ho to, dlouho stojí na místě, jsou v přidřepu. Někdy ovšem nečůrají vůbec a někdy moč samovolně vytéká. Je možno pozorvat tmavé zabarvení a jiný pach. Stavy jsou doprovázeny nechutenstvím, zvracením a horečkou. Celkově jsou pacienti bez nálady, kňučí nebo se třepou.

  • Kočka – chodí čůrat mimo záchodek, často před něj. Při čůrání se dlouho krčí, dlouho zůstávají na jednom místě. Hodně se olizují. Pozorujete změny chování a růžovou moč, někdy s kapkami krve.

  Zásady odběru moče

  Nejdůležitější je přinést ji čerstvou, maximálně 2 hodiny od odběru. Pokuste se odebrat moč přímo při čůrání- do kelímku, sáčku nebo skleničky. Je to mnohem více vypovídající, než odběr ze země. Nezapomeňte lékaři sdělit, jak jste moč odebrali.

  Při vyšetření moče nás zajímá její pH, přitomnost krve, bílkovin, glukosy apod. Dále vyšetřujeme močový sediment. Při struviturii jsou viditelné krystaly, které vypadají jako rakvičky. Na sonografickém vyšetření obvykle pozorujeme zánět sliznice močového měchýře a viditelné víření moče v močovém měchýři. Je – li přítomen i kámen, je vidět obvykle kulička nebo ovál. Na rentgenologickém vyšetření jsou 100% průkazné struvitové kameny.

  clanek2

  Terapie  Jedná- li se o krystalurie, bez nálezu kamene, lze struvity rozpustit za použití komerčně vyráběné, tzv. kalkulolytické veterinární diety. Je nutno striktně podávat pacientovi pouze tuto stravu. Tyto diety jsou dostupné v suché a vlhké formě ( konzervy). Stravu můžeme obohatit o podávání past okyselujících moč. Dle závažnosti nálezu je terapie obvykle doplněna o antibiotickou clonu.

  Pokud jsou přítomny kameny, je nutno jejich neodkladné chirurgické odstranění.

  Vždy je následně nutné věnovat největší péči prevenci.

  Prevence  Po operaci je nutno absolvovat pravidelná vyšetření moče – 1x za měsíc, kdy se bude vyšetřovat sediment (krystaly)a hustota moči a fyziologické vlastnosti ( pH, přítomnost krve a bílkovin). Moč je nutno na vyšetření přinést co možná nejčerstvější.

  Možnosti krmení je vícero, existuje několik komerčně vyráběných veterinárních diet, na kterých lze pejska udržovat každodenně. Problém bývá v jejich snížené chutnosti a drahé ceně, proto je zde uveden i seznam potravin, které příznivě ovlivňují pH moče a zdraví sliznice močového aparátu.

  Zásady péče o pacienta náchylného ke struvitové urolitiáze  1. Dodržovat pitný režim – 50ml / kg/ den – např. přidáním vody do žrádla

  2. Častěji venčit – alespoň co 6 hodin

  3. Krmit vícekrát za den – nesmí hladovět

  4. Velmi vhodné přídavky stravy – probiotika –zabraňují agregaci a udržují pH moče v neutrálním bodě - Protexin Cysto Pro

  5. Glykosaminoglykany- obsažené v kvalitních chondroprotektivech, zabraňují agregaci sedimentu a chrání sliznici močového měchýře

  6. Dodržovat dietu

  Dostupné veterinární diety  • Royal Canine Urinary

  • Specific CKD/CKW

  • Hill´s Canine prescription u/d _______________________________________________________________________________________________________